Dzīve ar pārstādītu nieri

 • Cik sekmīga ir nieres transplantācija?

  Vizītes pie Transplantācijas centra ārstiem - pēc izrakstīšanās no slimnīcas Jums regulāri būs jāapmeklē nefrologs/transplantologs Latvijas Transplantācijas centra ambulatorajā kabinetā. Pirmajos mēnešos pēc transplantācijas vizītes būs biežāk, bet, ja pārstādītā niere strādās labi, turpmāk vizītes būs retāk (parasti 4 reizes gadā). Apmeklējuma laikā Jums paņems asins paraugus transplantētās nieres dar­bības novērtēšanai, Jūsu veselības stāvokli novērtēs ārsts, kurš izrakstīs zāles turpmākai lietošanai, un, vajadzības gadījumā, nosūtīs Jūs uz papildizmeklējumiem.

  Ja Jūs lietojat ciklosporīna A vai takrolīma preparātus, nedzeriet tos vizītes dienā no rīta līdz asins paraugu paņemšanai.

  Kārtējo ciklosporīna A vai takrolīma devu Jūs iedzersiet uzreiz pēc tam, kad paņemti asins paraugi.

  Tās dienas vakarā, kad esat apmeklējis Transplantācijas centra speciālistu un Jums veiktas analīzes, Jums obligāti jāpiezvana uz Transplantācijas centru, kur uzzināsiet analīžu rezultātus un to, vai Jums nav jāmaina zāļu lietošanas shēma.

 • Kāda būs mana diēta mājās?

  Veselīgam uzturam jākļūst par Jūsu dzīves veida neatņemamu daļu. Veselīgu uzturu veido:

  • augļi (atcerieties, ka daži augļi, piemēram, banāni, satur daudz kālija, tāpēc tos nevajadzētu ēst pārāk daudz),
  • dārzeņi,
  • pilngraudu maize un citi graudu uzturprodukti,
  • piena produkti ar zemu tauku saturu (kalcija avots),
  • liesa gaļa un zivis (olbaltumvielu avots).

  Daži padomi par uzturu pēc nieres transplantācijas:

  • nosverieties katru dienu,
  • ierobežojiet sāls daudzumu uzturā,
  • izvairieties no saldumu un našķu lietošanas starp ēdienreizēm. Ja jūtaties izsalcis, labāk apēdiet kādu augli vai dārzeņus,
  • dārzeņus, kas aug zemē (piemēram, kartupeļus vai burkānus), vienmēr nomazgājiet un termiski apstrādājiet,
  • neēdiet sieru, kas gatavots no nepasterizēta piena, vai sieru, kas satur pelējuma sēnīti (piemēram, rokforu),
  • centieties dzert vismaz 1,5 litrus šķidruma dienā. Galda minerālūdens, zāļu tējas, pasterizēts piens ar zemu tauku saturu un paniņas ir labākā izvēle,
  • ja lietojat ciklosporīna A vai takrolīma preparātus, Jums nevajadzētu ēst greipfrūtus un dzert greipfrūtu sulu, jo tie paaugstina medikamentu līmeni asinīs un var izraisīt blaknes.
 • Vai es pieņemšos svarā pēc nieres transplantācijas?

  Daudzi pacienti pēc operācijas pieņemas svarā, it īpaši pirmajā pēc­transplantācijas gadā. To veicina labā pašsajūta pēc transplantācijas, ar nieru mazspēju saistīto diētas ierobežojumu atcelšana, pastiprināta apetīte (to izraisa imūnsupresijas medikamenta prednizolona lietošana), fizisko vingri­nājumu trūkums. Uzturot normālu ķermeņa svaru, Jūs varat pasargāt sevi no daudzām būtiskām veselības problēmām, piemēram, augsta asinsspiediena, cukura diabēta un sirds slimībām. Ja Jums ir lieks svars, ir vērts to mazināt jau pirms nieres transplantācijas operācijas – apspriediet šo jautājumu ar Jūsu nefrologu. Vieglāk ir nepieļaut svara pieaugumu, nekā pēc tam ar lieko svaru cīnīties. Tāpēc pacientiem ar tieksmi uz lieko svaru ēšanas paradumi jāmaina jau agrīni pēc nieres transplantācijas.

 • Sarežģījumi vēlīnā pēctransplantācijas periodā

  Atgriešanās darbā – nierestransplantācijas mērķis ir dot iespēju katram pacientam atgūt normālu dzīveskvalitāti un atgriezties pilnvērtīgā dzīvē. Vairums pacientu, kam pārstādītaniere, var atgriezties darbā  pēc 2 – 3mēnešiem.  Tomēr  to noteic  katra
  pacienta veselības stāvoklis un darba veids, kādu šis cilvēks strādā. Apspriediet jautājumu par atgriešanos darbā ar Transplantācijas centra speciālistiem.

  Automašīnas vadīšana – parasti Jūs varēsiet vadīt automašīnu aptuveni 6 nedēļas pēc operācijas. Atcerieties vienmēr lietot drošības jostu.

  Ģimenes plānošana.
  Sievietes – nebūtu vēlams plānot grūtniecību pirmajā pēctransplantācijas gadā. Šajā laikā ļoti svarīgi lietot kontracepcijas līdzekļus. Ja vēlaties lietot kontracepcijas tabletes, apspriediet to ar Transplantācijas centra speciālistu un ginekologu. Ja nākamajos gados pēc nieres transplantācijas vēlaties bērnu un plānojat grūtniecību, noteikti informējiet par to Transplantācijas centra ārstus. Viņi dos padomu, vai Jūsu veselības stāvoklis un pārstādītās nieres funkcija ļauj to darīt. Sievietēm pēc nieres transplantācijas var būt normāla grūtniecība un viņas var dzemdēt veselīgus mazuļus, taču grūtniecības laikā un bērna zīdīšanas laikā jāatceļ daži imūnsupresijas medikamenti, kas var kaitēt mazulim.

  Vīrieši – arī nieres transplantātu recipientiem – vīriešiem būtu jāinformē Transplantācijas centra ārsti par to, ka viņi vēlas kļūt par tēvu, jo daži imūnsupresijas medikamenti var negatīvi ietek­mēt bērnu. Lai mazinātu šo risku, iespējams, būs jāmaina Jūsu imūnsupresijas shēma.

  Sekss, libido – Jūs varat atsākt seksuālās attiecības, kad jūtaties pietiekami atlabis. Atsevišķiem pacientiem pēc transplantācijas var mazināties libido. Tas nav nekas briesmīgs. Ir jāpaiet zināmam laikam pēc operācijas, līdz atgūstat agrāko degsmi. Ja tomēr Jūsu seksuālā dzīve neuzlabojas, nekautrējieties to apspriest ar ārstu.

  Impotence – atsevišķiem pacientiem pēc transplantācijas var veidoties vai turpināt pastāvēt impotence. Arī tas ir iespējams. Daudzos gadījumos šo problēmu var izārstēt. Nekautrējieties to apspriest ar ārstu.

  Neauglība – dažiem pacientiem (gan sievietēm, gan vīriešiem) pēc transplantācijas var veidoties neauglība. Pastāstiet par to Transplantācijas centra ārstam un viņš nosūtīs Jūs pie speciālista.

  Ginekoloģiskā izmeklēšana – lai mazinātu audzēju attīstības risku sakarā ar imūnsupresijas medikamentu lietošanu, sievietēm pēc nieres transplantācijas regulāri, vismaz vienu reizi gadā, jāveic ginekologa apskates (krūšu dziedzeru pārbaude, iztriepes no dzemdes kakla). Arī vīriešiem jāveic regulāras dzimumorgānu pārbau­des pie urologa.

  Ceļošana – ja Jums pārstādīta niere, nav iemesla atteikties no ceļošanas tepat Latvijā, tiklīdz jūtaties pietiekami stiprs. Tomēr nekad neaizmirstiet ierasties uz vizīti Transplantācijas centrā. Ceļojumus ārpus mūsu valsts robežām nevajadzētu plānot pirmajos 6 mēnešos pēc transplantācijas. Pirms plānojat tālāku ceļojumu, jautājiet Transplantācijas centrā speciā­listam, vai Jūsu veselības stāvoklis un pārstādītās nieres stāvoklis to atļauj. Dodoties ceļā, ņemiet līdzi visas Jums nozīmētās zāles. Pārliecinieties, ka zāļu Jums nepietrūks visu ceļojuma laiku. Imūnsupresijas zāles palielina ādas vēža risku, tāpēc, atrodoties saulē, valkājiet cepuri un lietojiet aizsargkrēmus ar ultravioleto staru filtru. Ja dodaties uz tropu valstīm, ar Transplantācijas centra speciālistu apspriediet jautājumu par vakci­nāciju.

  Vakcinācija – tā kā pēc transplantācijas lietojat imūnsupresijas medikamentus, Jums ir lielāks infekciju risks. No atsevišķām infekcijām var pasargāt vakcinācija. Pacientiem pēc nieres transplantācijas būtu jāvakcinējas pret tādām infekcijām kā ērču encefalīts un gripa.

  Ir svarīgi atcerēties, kas pacientiem, kas lieto imūnsupresijas zāles, nav piemērotas t.s. „dzīvās” vakcīnas, jo uz imunsupresijas zāļu fona tās var izraisīt infekciju, pret kuru tās veidotas. Tāpat nevajadzētu satikties ar cilvēkiem, kas nesen vakcinēti ar „dzīvo” vakcīnu. Pacientiem pēc transplantācijas piemērotas t.s. „inaktivētās” vakcīnas, taču to iedarbīgums uz imūnsupresijas zāļu fona var mazināties.

  Alkohola lietošana – pārmērīga alkohola lietošana var pasliktināt transplantāta funkciju un bojāt Jūsu aknas. Pieļaujamais ikdienas alkohola daudzums:

  • vīriešiem – 2 devas dienā
   (1 deva = 1 vīna glāze vai 0,3 l alus),
  • sievietēm – 1 deva dienā.