Nieres un nieru mazspēja
-
Kas ir nieres?
Nieres ir divi pupiņām līdzīgi orgāni, kas pieaugušam cilvēkam sver aptuveni 115-170 g un ir apmēram cilvēka dūres lielumā. Tās atrodas vēdera dobuma aizmugurē abpus mugurkaulam zem ribām. Ap katru nieri ir taukaudu slānis, kas to pasargā.
-
Ko dara nieres?
-
Kas notiek nieru mazspējas gadījumā?
-
Kādas ir nieru mazspējas aizstājterapijas metodes?
Hemodialīze ir asins attīrīšana no organisma vielmaiņas galaproduktiem ar īpašas ierīces – hemodialīzes filtra – palīdzību. Hemodialīzes gaitā asinis filtrā plūst gar puscaurlaidīgu membrānu, kuras poru izmēri ir tik lieli, ka organisma “šlakvielas” un liekais šķidrums tiek izvadīti ārā, bet vajadzīgās vielas tiek saglabātas organismā. Hemodialīzes seansi parasti notiek 3 reizes nedēļā un katrs seanss ilgst 4 stundas. Hemodialīzi veic caur īpaši izveidotu asinsvadu pieeju – arteriovenozo fistulu vai caur katetru, kas ievietots centrālā (kakla) vēnā.
Peritoneālā dialīze attīra asinis no atkritumvielām, kā dabisku filtru izmantojot vēderplēvi. Lai varētu veikt peritoneālo dialīzi, vēdera sienā ievieto mīkstu caurulīti - katetru. Katetrs vēdera sienā atrodas pastāvīgi. Attīrošais jeb dializējošais šķidrums caur katetru nonāk vēdera dobumā. Atkritumvielas un liekais šķidrums no asinīm nonāk dialīzes šķidrumā. Pēc vairākām stundām dialīzes šķidrumu izvada no vēdera dobuma un izlej. Tad vēdera dobumā ievada svaigu dialīzes šķidrumu.
Nieres transplantācija. Pacientam tiek pārstādīta niere no dzīva vai miruša donora.
-
Kādas ir nieres transplantācijas priekšrocības?
Nieres transplantācija ir iespēja atgriezties pie gandrīz normāla dzīvesveida: