Rezultāti un komplikācijas

 • Cik sekmīga ir nieres transplantācija?

  Nieres transplantācijas rezultāti Latvijā ir gluži tādi paši kā nieres transplantācijas rezultāti pārējās Eiropas valstīs. Šie rezultāti liecina, ka nieres transplantācija ir ļoti sekmīga hroniskas nieru mazspējas ārstēšanas metode. Tomēr, kā jebkurai ārstēšanas metodei, arī nieres transplantācijai var būt sarežģījumi. Daži no tiem aprakstīti šajā nodaļā.

 • Sarežģījumi agrīnā pēctransplantācijas periodā.

  Atlikta transplantāta funkcija – ne visi nieres transplantāti sāk strādāt uzreiz pēc operācijas. Neliela daļa no pārstādītām nierēm sāk strādāt nedaudz vēlāk. Iespējams, ka šajā laikā Jums būs nepieciešama dialīze. Pacientiem, kam pirms transplantācijas veikta periotoneālā dialīze, dažreiz to vajadzēs aizstāt ar hemodialīzi. Ja Jums nav izveidota arterio-venozā fistula, kakla vēnā ievietos īpašu dialīzes katetru, lai varētu veikt hemodialīzi.

  Atgrūšana (treme) – imūnsistēma ir tā, kas normāli aizsargā mūsu organismu pret ЭsvešiniekiemЭ, t.i. baktērijām un vīrusiem. Imūnsistēma atpazīst "iebrucējus" kā organismam svešas vielas un cenšas tos sagraut. Diemžēl, arī pārstādīto nieri imūnsistēma uzskata par svešķermeni un cenšas ar to cīnīties – to sauc par tremi. Imūnsupresijas zāles vājina šo organisma imūnsistēmas atbildes reakciju.
  Tomēr, par spīti zālēm, treme agrīnajā pēctransplantācijas periodā (it īpaši pirmajos 3 mēnešos pēc transplantācijas) ir samērā parasta parādība. Par tremi var liecināt:

  • drudzis un paaugstināta ķermeņa temperatūra,
  • sāpes pārstādītās nieres apvidū,
  • samazināts urīna daudzums,
  • gripai līdzīgi simptomi – kaulu laušana, nespēks.

  Daudzos gadījumos šīs pazīmes var būt vāji izteiktas, bet vienīgā tremes pazīme ir analīžu pasliktināšanās. Akūtu tremi parasti diagnosticē, veicot nieres transplantāta biopsiju.

  Agrīnā pēctransplantācijas periodā treme parasti labi pakļaujas ārstēšanai. Tremi ārstē 5 dienas ar palielinātām imūnsupresijas medikamenta prednizolona devām (dodot to intravenozas sistēmas veidā). Retos gadījumos tremi neizdodas izārstēt. Tādā gadījumā nieres transplantātu izņem un Jums jāatgriežas dialīzē. Kad jutīsieties pietiekami atlabis pēc šīs operācijas, ar savu ārstējošo nefrologu varēsiet apspriest jautājumu par atkārtotu iekļaušanu transplantācijas "gaidīšanas sarakstā".

  Infekcija – pati operācija un imūnsupresijas zāles pēc tās padara Jūs uzņēmīgāku pret infekcijām. Vairumu no šīm infekcijām (urīnceļu infekciju, operācijas brūces infekciju, plaušu infekciju) izraisa bieži sastopamas baktērijas, ko var sekmīgi izārstēt ar antibiotiķu preparātiem. Tomēr, sakarā ar imūnsupresijas zāļu lietošanu, Jums var veidoties arī retāk sastopamas, taču nopietnas (pat dzīvību apdraudošas) infekcijas – citomegalovīrusu infekcija, sēnīšu infekcija, pneimocistu infekcija. Citomegalovīrusu (CMV) infekcija jāmin īpaši. Pacientiem, kam nav jālieto imūnsupresijas zāles vai kam nav nieru slimības, CMV infekcija norit ļoti viegli. Taču uz imūnsupresijas medikamentu fona tā var noritēt ļoti smagi un, dažreiz apdraudēt pacienta dzīvību. Par CMV infekciju pēc nieres trans¬plantācijas var liecināt sagurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, dažreiz pievie¬nojas elpas trūkums vai pasliktinās nieres transplantāta funkcija (pasliktinās asins bioķīmiskās analīzes - kreatinīns, urīnviela). Ar jauniem, spēcīgiem pretvīrusu medikamentiem parasti izdodas nepieļaut CMV infekcijas attīstību vai, ja infekcija izveidojusies, sekmīgi to ārstēt. Ar laiku, samazinoties imūnsupresijas medikamentu devām, infekcijas risks arī mazinās, tomēr pilnībā tas neizzūd nekad.

  Ja kādam no Jūsu draugiem vai tuviniekiem ir nopietna infekcija, nevajadzētu viņus apmeklēt slimības laikā, jo pats varat inficēties.

  Cukura diabēts (paaugstināts cukura līmenis asinīs) ir slimība, kas var parādīties pirmo reizi pēc nieres transplantācijas. To izraisa imūnsupresijas medikamentu (takrolīma, lielu prednizolona devu, ciklosporīna) lietošana. Diabēts veidojas aptuveni 10 – 15% pacientu pēc transplantācijas. To ārstē ar diētu un, dažreiz, tabletēm vai insulīna injekcijām.

  Urīna noplūde audos – dažreiz pārstādītās nieres urīnvadā vai urīnpūslī var izveidoties sūce, pa kuru urīns izplūst apkārtējos audos. Parasti tādos gadījumos vajadzīga atkārtota operācija, lai sūci aizšūtu.

  Asiņošana – kā visu ķirurģisku operāciju gadījumā, arī pēc nieres transplantācijas ir zināms iekšējas asiņošanas risks. Asiņošanas gadījumā būs nepieciešama asins pārliešana un, iespējams, atkārtota operācija, lai likvidētu asiņošanas iemeslu.

  Tromboze – ļoti retos gadījumos pēc transplantācijas pārstādītās nieres artērijā vai vēnā izveidojas trombs un asinsrite nierē apstājas. Ja tas notiks, Jūs operēs vēlreiz un transplantātu izņems.

 • Kas ir pārstādītās nieres biopsija?

  Lai noskaidrotu pārstādītajā nierē notiekošos procesus, ar īpašu adatu no nieres paņems nelielu audu gabaliņu, lai turpmāk izmeklētu mikroskopā. Biopsija, līdztekus citām analīzēm un izmeklējumiem, ļauj noskaidrot iemeslus sliktai transplantētās nieres funkcijai.

 • Sarežģījumi vēlīnā pēctransplantācijas periodā

  Hroniska treme veidojas attālā pēctransplantācijas periodā un to raksturo pakāpeniska transplantāta funkcijas un asins bioķīmisko analīžu (kreatinīna, urīnvielas) pasliktināšanās. Arī hronisku tremi vēro samērā bieži, taču pagaidām nav specifisku zāļu, kas varētu pilnībā to izārstēt vai apturēt šī tremes veida attīstību.

  Ķermeņa svara pieaugumu bieži vēro pēc sekmīgas nieres transplantācijas, jo, normalizējoties nieres funkcijai, uzlabojas apetīte. Otrs iemesls svara pieaugumam ir imūnsupresijas zāļu (prednizolona) lietošana. Svaru var kontrolēt ar veselīgu diētu un regulāriem fiziskiem vingrinājumiem.

  Augstu asinsspiedienu vēro gandrīz visiem pacientiem pēc nieres transplantācijas. Arī to izraisa imūnsupresijas zāles (galvenokārt, ciklosporīns, prednizolons un takrolīms). Bez tam, augsts asinsspiediens atkarīgs no nieru kaites, kas izraisījusi nieru mazspēju un no pārstādītās nieres funkcijas. Retos gadījumos asinsspiediena paaugstināšanos izraisa transplantētās nieres artērijas sašaurinājums. Pacientiem ar augstu asinsspiedienu regulāri jālieto spiedienu pazeminošas zāles.

  Holesterīna līmenis asinīs un citu asins taukvielu līmenis var pieaugt pēc transplantācijas. To izraisa gan imūnsupresijas medikamenti, gan daudzi citi iemesli. Lai pazeminātu holesterīnu, Jums būs jāievēro veselīga diēta un, dažreiz jālieto īpašas zāles.

  Sirds un asinsvadu slimības (stenokardija, miokarda infarkts, insults vai asinsrites traucējumi locekļos) pacientiem ar pārstādītu nieri un dialīzes pacientiem vēro daudz biežāk nekā cilvēkiem bez nieru slimībām. Nieres transplantācija sirds un asinsvadu slimību risku nesamazina, tāpēc ļoti būtiski ir pārtraukt smēķēšanu (ja esat to darījis iepriekš) un izpildīt visus ārsta ieteikumus, lai mazinātu asinsspiedienu un holesterīnu, kā arī izvairītos no diabēta attīstības. Bez tam svarīgi saglabāt normālu ķermeņa svaru un regulāri vingrot. 

  Osteoporoze un citas kaulu saslimšanas pēc nieres transplantācijas var būt biežāk gan sievietēm, gan vīriešiem. To izraisa lielas imūnsupresijas medikamenta prednizolona devas, taču loma ir arī citiem faktoriem. Ja Jums jau ir bijuši kaulu lūzumi vai esat sieviete menopauzē, iespējams, Jums tiks nozīmētas īpašas zāles osteoporozes profilaksei un ārstēšanai.

  Aknu slimības  jeb hepatīti ir reta komplikācija pēc nieres tranplantācijas. Tos var izraisīt imūnsupresijas mdikamenti un vīrusu infekcijas. Tāpēc jau pirms operācijas, iekļaujot Jūs  transplantācijas „gaidīšanas sarakstā”, Jums tiks ņemtas analīzes, kas liecina par hepatīta esamību. Analīzes, kas parāda aknu darbību, regulāri tiks noteiktas arī pēc nieres transplantācijas.

  Nieru slimības, kas izraisījusi Jūsu paša nieru mazspēju, atgriešanās transplantātā notiek samērā reti un pārstādītās nieres mazspēju tā izraisa tikai atsevišķos gadījumos. Dažas nieru slimības mēdz recidivēt transplantātā biežāk nekā citas, tāpēc ja Jums ir kāda no šīm slimībām, tiksiet regulāri novērots. Dažreiz, nezināmu iemeslu dēļ, transplantātā nieres iekaisums jeb nefrīts var izveidoties no jauna.

  Audzēji pacientiem pēc nieres transplantācijas ir biežāk nekā cilvēkiem bez nieru slimībām. Tie attālā pēctransplantācijas periodā var veidoties kā imūnsupresijas medikamentu lietošanas un atsevišķu vīrusu infekciju sekas. Trīs biežākie audzēju veidi ir ādas vēzis, dzemdes kakla vēzis un limfomas. Lai mazinātu ādas vēža risku, jāizvairās ilgstoši atrasties saulē un jālieto aizsargkrēmi ar ultravioleto staru filtru. Sievietēm katru gadu jāveic ginekoloģiska izmeklēšana un iztriepes no dzemdes kakla.

  Ir skaidrs, ka daudzi no augstāk minētajiem pēctransplantācijas sarežģījumiem saistīti ar imūnsupresijas medikamentu lietošanu. Tomēr, lai pārstādītā niere strādātu, šie medikamenti noteikti jālieto. Iespējams, ka nākotnē tiks ieviesti jauni imūnsupresijas preparāti, kam blakņu būs mazāk, un arī Jūs tos saņemsiet.