Donora sagatavošana

  • Kas ir tie cilvēki, kuri sagatavos Jūs donora nieres izņemšanai?

    Transplantācijas komanda, kas sastāv no profesionāļiem un kopā strādā P. Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas Latvijas Transplantācijas centrā, atbalstīs Jūs un Jūsu ģimeni, sniegs neopieciešamo informāciju un atbildēs uz visiem jautājumiem par nieres transplantāciju no dzīva donora. Šis atbalsts un aprūpe nebeigsies pēc tam, kad niere tiks izņemta. Tā pati komanda turpinās novērot Jūsu veselību pēc nieres izņemšanas operācijas.

    Transplantācijas centra nefrologs pārliecināsies par Jūsu fizisko un veselības stāvokli un tā piemērotību operācijai, aprūpēs pirms nieres izņemšanas, piedalīsies Jūsu ārstēšanā slimnīcā pēcoperācijas periodā un uzraudzīs Jūs pēc izrakstīšanās no slimnīcas.

    Transplantācijas koordinators organizēs nieres paņemšanas un transplantācijas norisi, un pārliecināsies, ka tiekat informēts par visu, kas ar Jums notiek šajā procesā, nodrošinās Jūs ar pilnīgu informāciju par visiem ar nieres ziedošanu saistītajiem aspektiem, lai Jūs varētu dot piekrišanu operācijai.

    Ķirurgs transplantologs būs atbildīgs par nieres izņemšanas operāciju, kopā ar citiem speciālistiem ārstēs Jūs pēcoperācijas periodā.

    Psihiatrs.  Šo speciālistu jāapmeklē katram potenciālam nieres donoram. Psihiatrs pārliecināsies par iespējamā donora psiholoģisko līdzsvaru, par spēju pārvarēt stresu, kas saistīt ar šo sarežģīto procedūru un, ja nepieciešams, spēju risināt ar to saistītos jautājumus. Viņš pārliecināsies, ka nieres ziedošana ir Jūsu brīvprātīgs lēmums.

    Fizioterapeits iemācīs Jūs pareizi veikt elpošanas vingrinājumus pirmajās pēcoprācijas dienās, ierādīs pareizos vingrojumus kāju un roku muskuļu trenēšanai, kā arī vieglāko un piemērotāko veidu fiziskai aktivizācijai pēc operācijas.

    Aprūpes personāls (medicīnas māsas, māsu palīgi) palīdzēs Jums un aprūpēs gan pirms operācijas, gan pēcoperācijas periodā.

    Ja būs nepieciešams nieres transplantācijas sagatavošanas un norises gaitā gan donora, gan recipienta aprūpē var iesaistīties citu specialitāšu ārsti, kā arī citu dienestu (piemēram, sociālā dienesta, slimnīcas kapelāna dienesta u.c.) darbinieki.

  • Kādus izmeklējumus jāveic potenciālam nieres donoram?

    Cilvēkam, kurš vēlas kļūt par nieres donoru, jāveic vispusīga veselības stāvokļa izmeklēšana. Beidzot visus izmeklējumus, tikai aptuveni 40 – 60% no potenciālajiem donoriem var savu nieri ziedot turpmākai transplantācijai. 

    Pirmreizēja apskate.

    • Ģimenes ārsts nosūta potenciālo nieres donoru pie nefrologa (nieru ārsta) Latvijas Transplantācijas centrā, kurš turpmāk veiks visus nepieciešamos izmeklējumus pirms paredzamās operācijas. Ģimenes ārstam nosūtījumā vajadzētu norādīt visas nopietnās iepriekš zināmās slimības. Arī nefrologs, pēc izmeklējumu veikšanas, sniedz ģimenes ārstam pilnīgu pārskatu par izmeklējumu rezultātiem un personas iespējām kļūt par nieres donoru.
    • Transplantācijas koordinatora konsultācija.
    • Nefrologa apskate Latvijas Transplantācijas centrā. Nefrologs novērtēs potenciālā nieres donora kopējo veselības stāvokli, viņa slimību vēsturi un iespēju veikt viņam anestēziju un nieres izņemšanas operāciju. 

    Potenciālā donora izglītība.
    Lai persona, kas grib ziedot nieri transplantācijai, būtu pilnībā informēta par visiem ar operāciju saistītajiem jautājumiem, tai ir:

    Šī informācija ļaus potenciālajam nieres donoram izdarīt apzinātu izvēli, zinot visas ar nieres ziedošanu sastītās labvēlīgās un nelabvēlīgās sekas.

    Nieres donora un recipienta imunoloģiskās saderības pārbaude.
    Lai noteiktu dzīvā donora un recipienta imunoloģisko saderību un paredzētu pārstādītās nieres atgrūšanas (tremes) risku, jāveic imunoloģiski izmeklējumi.

    • ABO asins grupu saderības noteikšana (nieres donora un recipienta asins grupai jābūt vienādai vai saderīgai).
    • HLA sistēmas antigēnu noteikšana (tā ir cilvēka leikocītu antigēnu sistēma,  ar kuras palīdzību imūnā sistēma spēj atšķirt "savu" no "sveša") Valsts asinsdonoru centrā.  Jo vairāk šīs sitēmas antigēnu nieres donoram un recipientam sakrīt, jo mazāks ir nieres transplantāta atgrūšanas risks.
    • HLA krusteniskās saderības prove ("cross-match") -  individuāla saderības pārbaude HLA sistēmā. Lai izdarītu nieres transplantāciju "cross-match" provei vienmēr jābūt negatīvai. Parasti to atkārto īsu brīdi pirms paredzamās nieres transplantācijas.

    Donora nieru funkcijas izmeklēšana - glomerulu filtrācijas ātrums (GFĀ).
    Lai vienu no potenciālā donora nierēm varētu izņemt un pārstādīt citam cilvēkam, ir jānovērtē abu nieru funkcija. To pārbauda veicot:

    • asins bioķīmiskās analīzes (nosakot kreatinīna un urīnvielas līmeni),
    • nieru scintigrāfiju,
    • nieru sonogrāfisko (ultraskaņas) izmeklēšanu.


    Nieri transplantācijai var izņemt tikai tad, ja tās funkcija ir normāla, t.i. ja GFĀ abām nierēm kopā pārsniedz 80 ml/minūtē, un ja tajās nav būtisku anatomisku defektu.

    Nieru asinsvadu izmeklēšana – angiogrāfija.
    Lai nieres pārstādīšanas operācija būtu veiksmīga, ļoti svarīgi zināt donora nieres asinsvadu izvietojumu. Lai iegūtu precīzas ziņas par to, jāveic donora nieru izmeklējums ar rentgenkontrastvielu  - nieru angiogrāfija.

    Kopējā veselības stāvokļa novērtējums.
    Jāizslēdz tādu slimību esamību, kas pēc nieres izņemšanas varētu ietekmēt otras nieres darbību (piemēram, cukura diabēts, dažas pārmantotas nieru kaites – nieru policistoze, u.c.), kā arī dažu vīrusslimību un onkoloģisku slimību pārnešanas risku no donora recipientam. Tāpēc visiem potenciāliem nieres donoriem jāveic sekojoši izmeklējumi:

    • Krūšu kurvja orgānu rentgenogramma, elektrokardiogramma (EKG), ehokardiogrāfija (sirds izmeklēšana ar ultraskaņu). Var būt vajadzīgi arī citi papildizmeklējumi  - veloergometrija (sirds izmeklējums slodzes apstākļos), cukura slodzes tests u.c.
    • Klīniskās un bioķīmiskās asins analīzes.
    • Virusoloģiskās analīzes.
    • Ja nieres donors ir sieviete, kas vecāka par 50 gadiem, viņai pirms operācijas jāveic ginekoloģiska izmeklēšana, lai izslēgtu onkoloģiskas slimības.


    Izmeklējumu un analīžu izvērtēšana.
    Lai pārliecinātos par potenciālā donora piemērotību operācijai, visu izmeklējumu un analīžu rezultātus vērtē  vairāki speciālisti - Latvijas Transplantācijas centra nefrologi un transplantologi. Visus rezultātus saprotami izskaidro arī potenciālajam donoram, kā arī sniedz rakstisku atzinumu par veiktajiem izmeklējumiem ģimenes ārstam. Ja rodas šaubas par donora veselības stāvokli vai atrasta kāda blakusslimība, potenciālajam donoram var nozīmēt arī papildizmeklējumus, kas nav minēti šajā bukletā.

    Ja donora veselības stāvoklis tiek atzīts par piemērotu operācijas veikšanai, tiek nozīmēta operācijas diena.