Orgānu donora anonimitāti aizsargā likums un izteikt minējumus par iespējamo donoru ir neētiski

Saistībā ar orgānu transplantācijas jautājuma aktualitāti, mediji un sabiedrība aktīvi seko līdzi pacientu iespējām veikt transplantācijas operācijas. Vairākos interneta portālos ir publicēti raksti, kuros tiek saistīti konkrēti ziedotāji un saņēmēji, kas ir satraucoši, jo donora un recipienta savstarpējo anonimitāti aizsargā likums, un izteikt minējumus par iespējamo donoru ir neētiski.

 

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Transplantācijas centrs ir vienīgais centrs valstī, kas ir sertificēts veikt orgānu ieguvi un transplantāciju. Balttransplant nodaļa koordinē donoru orgānu procesu Latvijā un nodrošina apmaiņu Baltijas un arī Eiropas valstu starpā, kas nozīmē, ka donoru orgānu apmaiņa ir starptautisks un stingri reglamentēts un kontrolēts process.

 

Centra transplantologi ikdienā strādā ar donoriem, donoru tuviniekiem un orgānu saņēmējiem, orgānu gaidītāju reģistrus. Balttransplant nodaļas vadītājs Jānis Jušinskis uzsver: “Ziedošana ir labas gribas darbība, un gadījumos, kad orgāns tiek ziedots no miruša cilvēka,  ļoti svarīgi ir domāt par ziedotāja godpilnu piemiņu un orgāna saņēmēja turpmāko atveseļošanās gaitu, kā arī turpmāko dzīvi pēc transplantācijas. Jebkādas informācijas publicēšana plašsaziņas līdzekļos, cenšoties identificēt ziedotāju, ir galēji nepieņemama un neētiska, jo šādā veidā var tikt ietekmētas orgāna ziedotāja un saņēmēja tiesības, kā arī sabiedrības attieksme pret ziedošanu kopumā.”

 

Transplantalogi aicina žurnālistus ievērot Latvijas un starptautiskajā likumdošanā noteikto normu par donora un recipienta savstarpējo anonimitāti, un apzināties iespējamās prettiesiskas rīcības sekas. Nieru tranplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns norāda: “Ar mediju starpniecību nenogurstoši skaidrojam plašākai sabiedrībai tik būtisko orgānu ziedošanas jautājumu, kas pozitīvas attieksmes rezultātā dāvā dzīvību mūsu pacientiem, tomēr smalko un ētisko līniju pārkāpšana, šo dzīvību var arī liegt.”

 

Kontaktinformācija:

Lāsma Sīle
Komunikācijas daļas vadītāja

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca
Tālr. 67069729, mob.26152981
e-pasts: lasma.sile@stradini.lv